Rozhovor s ministrem zemědělství o novele veterinárního zákona

Blesk, 12. března 2019

Otřesná špína, malé klece a zubožení pejsci. To je realita množíren, proti kterým bojují Blesk Tlapky. Velkým úspěchem proto je, že politici nepředloží jeden, ale hned tři zákony, které mají zatočit s množírnami. Dva z nich jsou známé, ten třetí exkluzivně Blesku představil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Aby se zamezilo týrání zvířat, předložil jste vládě novelu veterinárního zákona. Ta ji včera přijala. Jak pomůže v boji proti množírnám?

Novela má tři hlavní parametry. Musí být hlášeny veškeré feny v domácnosti chovatele, budou muset být hlášeni všichni chovatelé, kteří mají tři a více fen – doteď to bylo pět fen. A zároveň se zvyšují sankce za špatnou ohlašovací povinnost. Do konce měsíce bude ještě další zákon na ochranu zvířat proti týrání. Ten půjde do legislativní rady vlády příští týden, takže předpokládám, že do konce března bude projednán, abychom oba zákony spojili.

A v tom novém zákoně definujete množírnu jak?

Ano. Odcituji definici za zákona: Množírnou se rozumí zařízení, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické (etologie je vědní obor o chování živočichů, – pozn. red.) potřeby. Množírnou se rozumí zařízení uvedené ve větě první, i když není hlavním cílem činnosti zařízení rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku.

Kdo mi řekne, že jsem tyto poměrně těžko uchopitelné podmínky dodržel a nemám množírnu?

V okamžiku, kdy se zaregistruje někdo se třemi a více fenkami, tak musí mít povolení státní veterinární správy a ta nadefinuje úplně přesně v rámci vyhlášky, jestli to jsou nebo nejsou vyhovující podmínky.

Jsou lidé, kteří mají tři pejsky jen tak, a všechno jsou to fenky. Ti se budou muset registrovat?

Pokud mají tři a více fenek, tak se budou muset zaregistrovat.

I když ty feny nikdy neměly štěňata?

Ano, tam je to o tom, že se definuje, jak často mohou mít feny štěňata.

Když si pořídím tři fenky s tím, že je nechci rozmnožovat, tak se budu muset přihlásit.

Ano, fenky starší 12 měsíců.

A kam je musím přihlásit?

Na státní veterinární správě.

Takže tam budou zástupy lidí, mnohdy i seniorů, kteří budou přihlašovat své tři fenky?

Myslím, že do dnešního dne, jak je povinnost přihlašovat 5 a více fen, tak je 900 takových zařízení. Nepředpokládám, že to budou tisíce lidí, ale v rámci stupně předběžné opatrnosti to tak bude muset být.

Co dalšího přináší chystaný zákon, kromě definice množírny?

Chovatel bude muset mít kopii evidenčního listu vrhu štěňat, tam bude naprosto známý původ zvířete, kdy se narodilo, jak se narodilo, co musí splňovat. Zároveň tam bude muset být napsáno, čím bylo krmeno, popis štěněte a jak se o něj starat.

Kolik vrhů může mít fena, aby se nejednalo o množírnu?

Maximálně tři vrhy za dva roky a štěňata mohou být odebrána nejdříve v 50 dnech. Kočka smí mít také tři vrhy za dva roky a koťata budou moci být odebrána ve 12 týdnech nejdříve.

Jak v tomto ohledu pomůže povinné čipování psů?

My do budoucna budeme chtít registry (očipovovaných psů – pozn. red.) propojit, ale nyní ne. Očipována budou muset být štěňata do 11 týdnů, souvisí to s tím, kdy budou poprvé vakcinována proti vzteklině.

Tuto povinnost bude mít kdo?

Chovatel, který zvíře koupil. U zvířete pak bude muset na požádání prokázat, že je očipováno, ošetřeno.

Ale když čipovat musím já coby kupující a ne ten, kdo mi zvíře prodává, tak z čipu nezjistím původ psa. Jak ho tedy zjistím?

Když budete kupovat vat zvíře, budete muset mít doloženo, odkud zvíře e pochází, kdo ho prodal. . Bude to průvodní list.

Takže bude na novém majiteli psa, aby si zjistil původ štěněte?

Prodávající má povinnost – kupujícímu předat veškeré informace.“

Jaké budou sankce za porušení zákona?

V zákonu na ochranu proti týrání zvířat je až 500 tisíc korun a u veterinárního zákona, když někdo do opomene nahlásit fenky, tak je to 50 tisíc korun.

Ve Sněmovně je nyní i novela trestního o zákona z dílny šéfa TOP P 09 Jiřího Pospíšila, která se také věnuje týrání zvířat. Jak spolu budou u všechny tyto fungovat?

Ve chvíli, kdy novela a veterinárního zákona přijde, do Sněmovny, věřím, že se s tím, který už byl předložen (Pospíšilovou u normou – pozn. red.), vzájemně propojí.

Když dojde k týrání zvířat nebo odhalení -množírny, tak se bude e postupovat podle kterého – zákona?

Myslím, že se to sjednotí – a bude se používat ta a přísnější varianta.

Tedy v závažných h případech místo pokuty rovnou vězení. Odkdy předpokládáte, že vaše normy začnou platit?

Moje představa je od podzimu nebo konce letošního roku.

Proč se tomu ale ministerstvo začalo věnovat až teď?

Jsem tady 8 měsíců a od té doby, co jsem nastoupil, jsme začali připravovat zákon proti týrání i změnu veterinárního zákona. Děláme na tom poměrně intenzivně.

Premiér Babiš přiznal, že to vzbudilo jeho zájem až díky Blesku. Vy jste o tom předtím nemluvil na vládě?

My to máme tak, že veterinární zákon byl v plánu legislativních prací. Jsem rád, že se tomu novináři věnují. To prosazování věcí je pak pro nás daleko jednodušší.

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/ministr/vystoupeni-a-clanky/rozhovor-s-ministrem-zemedelstvi-o-1.html

 

Nečekaný úspěch ministra Tomana, Evropská komise přestala tlačit na zrušení kontrol polského hovězího

Ministr zemědělství Miroslav Toman přesvědčil evropského komisaře, že české mimořádné kontroly polského hovězího nejsou porušením ochrany volného trhu. Původně přitom Unie žádala jejich okamžité ukončení a Česku hrozily sankce.

Kontroly polského hovězího jsou nezbytné a čeští spotřebitelé na první místě, přesvědčil ve středu v Bruselu český ministr zemědělství Miroslav Toman eurokomisaře pro zdraví Vytenise Andriukaitise. Pro mnohé až nečekaně dobře připravené argumenty tuzemského ministra zatím odvrátily i problémy, kterými Evropská komise dosud kvůli kontrolám hrozila.

„Ve čtvrtek budu mluvit s polským ministrem a požádám ho, aby co nejrychleji implementoval opatření, která započal jako odpověď na českou žádost, a poskytl garance všem členským státům,“ řekl po schůzce Andriukaitis.

Podle informací Seznamu také na poslední chvíli stáhl ze čtvrtečního jednání Komise hlasování o dokumentu rušícímu česká opatření vůči polskému hovězímu.

Původně dávala Evropská komise Česku čas do konce února, Toman to ale odmítl s tím, že napřed musí polská vláda věrohodně prokázat, že nová opatření, která přijala, skutečně fungují. „V okamžiku, kdy vstoupí v platnost, jsme připraveni se bavit o našem dalším postupu,“ zopakoval před středeční cestou do Bruselu Toman.

Reálně tak hrozilo, že spor skončí u Evropského soudního dvora a ten Česku nařídí za porušení základních unijních smluv, konkrétně narušení principu volného trhu, finanční sankce.

Nyní má Česko posvěcení Evropské komise pokračovat s mimořádnými kontrolami minimálně do 18. března, kdy se znovu sejde český a polský ministr s eurokomisařem. Reálné zrušení mimořádných kontrol pak ministerstvo nečeká dříve než na konci března.

Veškeré hovězí z Polska musí už druhý týden projít před uvedením na český trh akreditovanou laboratoří, náklady na testy platí dovozce.

Opatření Ministerstvo zemědělství nařídilo po nálezu sedmi set kilogramů hovězího se salmonelou, další objevené maso pocházelo z jatek, kde se porážely nemocné kusy.

AKZK Vás proškolí na nové podmínky zavedení DZES 5

V rámci kraje jsou  připraveny čtyři semináře s možností práce na počítačích k problematice DZES 5 nazvané

„Změna erozní ohroženosti od roku 2019“,

které proběhnou v termínech:

  • Uherské Hradiště: 20. března 2019, SOU Staré Město
  • Pozvanka 20.3. kurz DZES5
  • Kroměříž: 4. dubna 2019,Podnikatelský inkubátor, Kroměříž
  • Zlín: 5. dubna 2019, místnost č.1529, Zlínský kraj
  • Pozvánka 5.4. kurz DZES5
  • Vsetín: 17. dubna 2019, Vsetín

Zájemci o seminář se mohou přihlásit na jednotlivých agrární komorách viz přihláška, která je součástí pozvánky.

Zavedení cechovní normy na hovězí maso

Potravinářská komora zavedla označení cechovní normy i na hovězí a vepřové maso. Zákazníci by z nálepek na balíčcích měli na první pohled poznat, že jde o maso, jež nikdy nepřekročilo hranice Česka.

„To znamená – je ze zvířat, která se zde narodila, byla vychována, vykrmena, poražena a prodána,“ řekl Miroslav Koberna z Potravinářské komory. Míní, že značení podle evropských norem nemusí o mase vždy udávat vyčerpávající informace.

Co má značku, je české

Spotřebitel sice vyčte, že bylo zpracováno třeba v Německu. „Ale když zjišťujete historii zvířete, zjistíte, že se narodilo, bylo vychováno a poraženo třeba v Polsku a díly potom byly převezeny jinam a tam zabaleny,“ vysvětlil Koberna. „Tohle chceme spotřebiteli zjednodušit. Má-li tam cechovní normu, je to české maso,“ prohlásil.

Norma určuje, co se do výrobku smí použít. Měl by mít vyšší obsah masa i svalových bílkovin, nižší obsah tuku, maso by nemělo být odděleno strojně a obsahovat zvýrazňovače chuti. Seznam schválených cechovních norem obsahuje přes dvě stovky potravinářských výrobků – zejména pečivo, mléčné výrobky, ryby a salámy.

Zavedení norem u hovězího masa obchodníci vítají. „Vidí tady příležitost nabídnout českým spotřebitelům maso s garantovaným původem a kvalitou,“ konstatoval Koberna. S rychlým zavedením označení u masa počítá třeba Penny Market. „Výrobky s cechovními normami můžete v Penny nakupovat hned, maso od Velikonoc,“ uvedl Petr Baudyš z Penny Marketu.

Hovězí výhradně z českých chovů nabízí společnost Lidl. „Zavedení cechovní normy proto do budoucna nevylučujeme,“ řekla Deníku jeho mluvčí Zuzana Holá. Zájem obchodníků ale není pravidlem. „Momentálně využití tohoto označení neřešíme,“ uvedl Václav Koukolíček z Tesca. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza očekává, že spotřebitelé budou hovězímu s tímto označením dávat přednost. „Bude poměrně velký tlak zákazníků, aby se to označení rozšiřovalo na další produkty,“ uvedl Prouza.

Zákazníky vychovávají

Zavedení cechovních norem vítají i někteří výrobci. „Zákazníky se snažíme vychovávat, aby spoléhali na české výrobky,“ uvedl předseda představenstva společnosti Maso Uzeniny Písek Čestmír Motejzík. Připomněl, že garantovaná kvalita zboží má pro spotřebitele ale také stinnou stránku. „Měli by se naučit, že se za kvalitní výrobky připlácí,“ dodal.