TOP Víno Slovácka

      Vyhlášení XV. ročníku

   “ TOP VÍNO SLOVÁCKA“

Agrární komora Uherské Hradiště a Zemědělský svaz ČR, ú.o.  Uherské Hradiště vyhlašují patnáctý ročník soutěže ‘‘TOP Víno  Slovácka‘‘. Jedná se o regionální ocenění vína ve Zlínském kraji.  Akce se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše, statutární  náměstkyně hejtmana  Hany Ančincové, ministra zemědělství Marka Výborného a starosty města Uherské Hradiště Stanislava Blahy.

Do soutěže se mohou přihlásit vinaři ze Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod Sv. Antonínkem a Blatnička. Vína musejí být vyrobena z hroznů odrůd révy vinné mající původ na území České republiky, ze sklizně roku 2023. Tato soutěž se řídí statutem, jehož podmínky musejí vinaři a přihlášená vína splňovat. Deseti nejlépe ohodnoceným vínům bude udělen certifikát a medaile „TOP VÍNO SLOVÁCKA 2024″, kterou mohou být oceněná vína označena na obalu. Dále bude udělena „Cena za kolekci vín“.

Registrace se vyplňuje online v systému ELWIS Národního vinařského centra. Jednotlivé vzorky vín se registrují prostřednictvím elektronické přihlášky na stránkách www.elwis.cz, a to od 3. června 2024. Uzávěrka přihlášek je 31. července 2024.

Sběr vzorků vín proběhne ve čtvrtek 1. a v pátek 2. srpna 2024 od 7 do 17 hodin na adrese Svatoplukova 346, sídlo Agrární komory Uherské Hradiště.

Senzorické hodnocení vzorků vín se uskuteční v úterý 6. srpna 2024 v Uherském Hradišti pod dohledem vedoucího degustace a odborného garanta Jakuba Šebesty. V deseti nejlepších vínech budou procentuálně zastoupeny jednotlivé kategorie podle Klíče k vyhodnocení. Statut soutěže a Klíč k vyhodnocení jsou k dispozici na webových stránkách www.elwis.cz a www.agro-zk.cz.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 17. srpna 2024 v Uherském Hradišti za účasti významných hostů. Bude zde příležitost k neformálnímu setkání milovníků dobrého vína a široké veřejnosti. Bude také připravena ochutnávka všech vín přihlášených do soutěže, bio vín a ochutnávka specialit – potravin z provozoven okresu Uherské Hradiště a potravin Zlínského kraje. V klášterní vinárně bude připraveno občerstvení a ochutnávka vín ze Slovácké podoblasti. Všechno bude doprovázeno atmosférou cimbálových muzik.

Značka “ TOP VÍNO SLOVÁCKA“ má za cíl upozornit na kvalitu a jedinečnost vín vyrobených na Slovácku ve Zlínském kraji a okolních obcích. Tím přispívá k zvýšení atraktivity regionu pro návštěvníky a milovníky vína. Soutěž prezentuje práci zemědělců a vinařů a je významným oceněním jejich záslužné práce.

Kontaktní osoba: Ludmila Holíková, Agrární komora Uherské Hradiště, oak-uh@uh.cz

Telefon: 572 551 219, 778 151 679